תדרוכים-06

בעידן שבו אנו חיים, הוודאות הינה בגדר המלצה בלבד ומכאן שכל שחקן הפועל בזירה העסקית, הציבורית והפוליטית יבקש למקסם עד כמה שניתן את היקף המידע הזמין מבחינתו בטרם יקבל החלטה או יבצע מהלך הכרוך בהשקעה כלכלית של ממש. אנו מבינים את הצורך בהגדלת היקפי המידע העומדים לרשותם של השחקנים בזירות השונות ומציעים להכין ולגבש עבורם סקירות, תדריכים וניירות עמדה העוסקים במאורעות, בהתפתחויות וכן בתחזיות הפוליטיות בזירה הישראלית והבינלאומית כאחד.

עבור מקבלי ההחלטות בזירה הפוליטית, בין אם מדובר בשרים, במחוקקים או באלו המחזיקים בתפקידים פקידותיים ביצועיים בשירות הציבורי, המטרה העיקרית של הסקירות והתדרוכים הפוליטיים נעוצה בצורך לקבל ולהצליב מידע מכמות גדולה ככל הניתן של מקורות – גלויים וסמויים כאחד. לשם המחשה, באם אחד משרי ממשלת ישראל מבקש ליזום שיתוף פעולה אסטרטגי בתחום הפעילות שלו עם מדינה אירופית, הרי שכדאי לו לעשות כן רק אחרי שיקבל כמה שיותר מידע על מקבלי ההחלטות בתחום במדינת היעד ועל כדאיות שיתוף הפעולה בראיה פוליטית ארוכת טווח.

מנגד, בעבור השחקנים הפועלים בזירה העסקית, הסקירות והתדריכים הפוליטיים הם אפילו יותר חשובים משום שהם מאפשרים למשקיעים לנהל, למזער ובכלל לצפות מבעוד מועד סיכונים פוטנציאליים הנובעים בראש ובראשונה כתוצאה מגורם אנושי – הוא הוא סיכון פוליטי. לצורך הדוגמה בואו נדמיין חברה ישראלית המעוניינת לנצל את המשבר הכלכלי בספרד ולבצע דווקא עכשיו השקעה עסקית שצפויה להניב פירות במחוז קטלוניה. או אז, ועוד בטרם יקרום המהלך עור וגידים, חייב קברניט החברה להזמין דו"ח ניהול סיכונים המתמקד בסיכויי ההיתכנות של משאל העם הקרוב על עצמאותה של קטלוניה וכן בתחזיות ובהשלכות הקצרות וארוכות הטווח של תוצאות המשאל אם וכאשר יתקיים.

במובן הזה, חשוב להדגיש מעל לכל ספק את העובדה כי המונחים "סקירה פוליטית", "נייר עמדה פוליטי" או "תדרוך פוליטי" הם שלושה שמות נפרדים למסמך המבקש לעמוד על טיבם האישי של מקבלי ההחלטות, להתחקות אחר דפוסי ההתנהלות שלהם בעבר ולמפות את מערך יחסי הכוחות בין השחקנים השונים – גם אם האנשים שיעמדו במרכזו של המסמך בפועל אינם פוליטיקאים או נבחרי ציבור במובן המקובל של המילה.

לצורך הדוגמה, אחד הסיפורים המשמעותיים ביותר בזירה הבינלאומית בתקופה האחרונה סובב סביב העימות הפוליטי והצבאי באוקראינה. לפניכם, מספר קטעים מתכניות האקטואליה המובילות שבהן ניתח מייסד The Brand, יורי גנקין, את המשבר המתפתח:

  1. יורי גנקין מתארח בתכנית לונדון וקירשנבאום
  2. יורי גנקין מתארח בתכנית ערב חדש (החל מדקה-16:30)
  3. יורי גנקין מתייחס בערוץ הכנסת למשאל העם בקרים