בעידן בו עומדות בפני התייר הממוצע, שורה ארוכה של אפשרויות מפתות בבואו לבחור את היעד לחופשתו הבאה, מתחדדת החשיבות הטמונה ביצירתו של מיתוג ייחודי וייעודי למגוון הערים ואתרי התיירות ברחבי התבל.

קמפיין המיתוג העירוני או התיירותי חייבים להתבסס על מסר חד ברור ופשוט – בירת האוכל, בירת התרבות, בירת העסקים בירת המוזיקה, בירת הנופש ועוד. אין צורך להסתבך וללכת רחוק מדי המסר שנבחר חייב להדהד בכל פעילות הקשורה באתר מהרגע בו התחיל התהליך – הן בפעילות האופליין והן באונליין. כך למשל, יש לגייס את אתר האינטרנט של הרשות המקומית לטובת החדרתו של המותג לתודעה הציבורית – וזאת פועל יוצא מהיותו חלק בלתי נפרד מהמערכה.

על המסר להיות ייחודי ולהביא לידי ביטוי את היתרונות היחסיים הקיימים של העיר: מיקומה הגיאוגרפי, אתריה התיירותיים והאטרקטיביים, מאפייניה התרבותיים וכיוצא באלה. זו אולי נשמעת לכם כמו תובנה טרוויאלית משהו אך בפועל, תתפלאו לגלות, עד כמה נפוצה הנטייה לנסות ולהפוך את העיר לחיקוי של השכנה המוצלחת יותר. לא זו הדרך.

מהרגע בו נבחר המסר שבו יתמקד הקמפיין – יש להתמקד אך ורק בו ולהקצות לשם כך את כל משאביה של העיר או הרשות המקומית. החשיבה מחוץ לקופסה הינה בבחינת הכרח – מבנים ומוסדות חדשים ויעודיים שישרתו את המסר ואירועים מיוחדים (פסטיבל אוכל ארצי בקרית מלאכי למשל) הם רק חלק קטן מתכנית הפעולה.

בנוסף, בכל ארגון המבקש למתג את עצמו, משחקים עובדי הארגון תפקיד משמעותי בתהליך המיתוג. כל עובד הינו בבחינת שגריר פוטנציאלי של המותג בכל מקום אותו הוא פוקד. לא בכדי, תהליך המיתוג כולל בתוכו את החובה ליצור גאוות יחידה ארגונית. מהבחינה הזו – עובדי עיריות, מהבכיר ועד הזוטר שבהם, אינם שונים כהוא זה. חשוב לזכור עם זאת כי מלאי שגרירי המותג הפנימיים של העיר אינו נגמר עם עובדי העיריה בלבד – הוא כולל את כל תושבי העיר.

לשם המחשה, גם לפני שנבחרה לארח את אולימפיאדת 1992 הייתה ברצלונה לעיר מוכרת ומתויירת אך בחלוף ארבעת השבועות שבהן התקיים בה אירוע הספורט הגדול בעולם – הייתה ברצלונה למותג של ממש והוזכרה בשורה אחת עם ערים כמו פריז, לונדון ורומא – שלא לדבר על מדריד. ספק אם ישראל תארח אי פעם את האולימפיאדה אך אין ספק כי קמפיין מיתוג רציני שיתבסס על עבודה מאומצת ממוקדת ויעילה עשוי להניב תוצאות של ממש. כל שנותר לראשי הערים הוא להעז.

Font Resize
Contrast