אז המונדיאל ייכנס בהמשך השבוע ליישורת האחרונה והמותחת ביותר עם פתיחתו של שלב ההכרעה – ואין זמן טוב מזה בכדי להשוות בין שניים מכוכבי הכדורגל הגדולים בעולם – ליונל מסי וכריסטיאנו רונאלדו. האחד, הוביל נכון להיום את ארגנטינה לשמינית הגמר – ואילו השני נמצא על סף הדחה מהטורניר. אין לי כוונה להיכנס להשוואות המקצועיות בין השניים משום שבסופו של דבר מדובר בשני שחקנים השונים בתכלית זה מזה בכל הנוגע לטווח היכולות שלהם על המגרש ולכן הדבר הנכון יהיה לעשות הוא להעמיד את רונאלדו ומסי במבחן המיתוג ולשאול מדוע בעוד שהארגנטינאי נתפס בעיני רבים כילד טוב ירושלים של עולם הכדורגל – יריבו על תואר השחקן הטוב בעולם נתפס דווקא בתור האנטי-תזה המוחלטת.

 כריסטיאנו רונאלדו המבוגר בשנתיים ממסי היה מאז ומתמיד שחקן הרבה יותר מוחצן. אולי זה טבעי כשאתה מגיע בגיל 18 למועדון פאר כמו מנצ’סטר יונייטד על תקן הכוכב הגדול הבא. אולי זה בגלל שזה מה שקורה כשאתה נולד בעיר קטנה יחסית בסטנדרטים של פורטוגל (עיר של 100,000 תושבים) ועושה כל שביכולתך על מנת להפוך לשחקן הטוב – ובשלב מסוים גם ליקר ביותר בעולם. ואולי זה מה שקורה כשאביך נכנע לאלכוהוליזם שני עשורים בלבד אחרי שנולדת וכל מה שאתה רוצה לעשות הוא להראות לו שהפסגות המקצועיות והכלכליות הגבוהות ביותר נמצאות בהישג ידך.

אגואיסט - או מנהיג? כריסטיאנו רונאלדו. צילום: Илья Хохлов/Ilya Khokhlov/Ilja Chochłow

אגואיסט – או מנהיג? כריסטיאנו רונאלדו. צילום: Илья Хохлов/Ilya Khokhlov/Ilja Chochłow

 שלא תבינו לא נכון, גם למסי יש סיפור חיים לא פשוט – החל מהורמוני הגדילה שנאלץ לקחת כדי להתגבר על בעיית הממדים שהייתה לו לרועץ – וכלה במעבר לספרד בגיל צעיר – וזאת אחרי שאף מועדון בארגנטינה לא האמין בו ולא הסכים לממן את הטיפולים. כך או כך, מסי תמיד נחבא אל הכלים – תמיד התמודד עם הקשיים – כמו גם עם הדברים החיוביים הטמונים בתהילה בד’ אמותיו.

 הרצון להפוך את התחרות המקצועית ביניהם גם לתחרות אישית שבמרכזה עומדים “האיש הטוב” ו”האיש הרע” של עולם הכדורגל הפך במידה רבה את כריסטיאנו רונאלדו לנבל בעל-כורחו. כמעט כל מי שתשאלו יגיד לכם שרונאלדו הוא שחצן, יהיר ואולי אפילו יותר דוגמן מכדורגלן – מזכיר במשהו את מה שיש המייחסים לדייויד בקהאם – אחד השחקנים החרוצים ביותר בהיסטוריה של המשחק. כך יגיד לכם כל אדם שמבין כדורגל באמת.

 רק לפני יומיים, במשחקה של נבחרת פורטוגל נגד ארצות הברית, עלה רונאלדו למגרש עם תסרוקת מעט מוזרה כשמעין סימן זיג-זג מעטר את צדו הימני של ראשו. רבים לא הבינו את פשר הדבר – אלא שפרסום מאוחר יותר באחד מהעיתונים המובילים בספרד הבהיר את הדברים: מדובר היה בכל הנראה במחווה של רונאלדו לילד חולה שעבר זה מכבר ניתוח לא פשוט והתסרוקת נועדה לשקף את הצלקת שנותרה לו למזכרת. רונאלדו דרך אגב, היה גם זה שסייע רבות במימון הטיפולים עבור אריק בן ה-10 חודשים ועשה זאת בין היתר באמצעות תרומות ישירות שיצאו מכיסו וגם באמצעות תרומה של חלק מהכסף שהתקבל כתוצאה ממכירת ציוד החתום על-ידו.

 ב-2009 תרם השחקן מאה אלף פאונד לבית החולים שהציל את אמו אשר נלחמה בסרטן וב-2012 הוא מימן בפעם הראשונה את טיפולי הסרטן המיוחדים והיקרים שעבר נוהזט, ילד בן 9 מספרד. בין לבין הוא גם הספיק לקבל מינוי כשגריר רצון טוב של פיפ”א. העניין הוא שבעוד שמעשה דומה של מסי היה מתקבל כדבר מבורך המשקף את אופיו, במקרה של רונאלדו נתפס הדבר על ידי חלק גדול מהתקשורת ומהאוהדים ברחבי תבל כהפתעה – ולא פחות חשוב מכך – כתעלול יחצ”ני.

ילד טוב ירושלים - ללא עוררין. צילום: Christopher Johnson

ילד טוב ירושלים – ללא עוררין. צילום: Christopher Johnson

 לבסוף, לעתים קרובות, גם השדרנים והפרשנים המופקדים על העברת המשחק לצופים נופלים בפח ומתייגים את המאמצים האינדיבידואליים של מסי בברצלונה או בנבחרות כמנהיגות – ואילו את המאמצים המקבילים של רונאלדו בתור אגואיסטיות הראויה לגינוי. ככה זה כשהפופוליזם גובר על ההיגיון הבריא.

Font Resize
Contrast