עוד לא ברור איזו מהנבחרות המתחרות תניף את גביע העולם ב-13 ביולי אבל מה שכבר ברור הוא שככל הנראה שערוריית הטורניר (לפחות בכל הנוגע לנעשה על הדשא) כבר מאחורינו – לואיס סוארס, שחקן נבחרת אורוגוואי ואחד השחקנים הטובים בעולם, נשך את הבלם האיטלקי ג’ורג’יו קייליני במהלך ההתמודדות בין הנבחרות והורחק ללא פחות מארבעה חודשים מכל פעילות הקשורה לענף ומ-9 משחקים במדי נבחרתו. אלא שזה לא המחיר היחיד שישלם סוארס – זמן קצר אחרי שנחשף העונש, אחת החברות שחתומה על חוזה פרסום עם סוארס ביטלה אותו – וכפי שזה נראה מדובר אך ורק בסנונית ראשונה.

החברה המדוברת היא חברת ההימורים Poker888 שחתמה על חוזה עם החלוץ אחרי העונה המוצלחת מאוד שעבר בליברפול – וכעת – זמן קצר אחרי שנחתם הוחלט לבטלו לאלתר.

 לואיס סוארס לא יישחק כדורגל בעתיד הקרוב ולכן יהיה לו הרבה מאוד זמן פנוי שבו ימתין בין היתר להחלטה גורלית אחרת הקשורה ישירות לכמות הכסף שתיכנס לכיסו – גם החוזה המסחרי עם חברת אדידס עומד נכון להיום בסכנה של ממש. ענקית הספורט הגרמנית כבר הודיעה שכל הקמפיינים שהיו אמורים לכלול את תמונתו ואת שמו של סוארס במהלך גביע העולם מושעים לאלתר – ואילו לקראת סוף הטורניר צפויה הנהלת החברה לקבל החלטה גורפת בכל הנוגע להמשך שיתוף הפעולה עם החלוץ הסורר.

לא יחגוג בקרוב. לואיס סוארס. צילום: Jimmy Baikovicius

לא יחגוג בקרוב. לואיס סוארס. צילום: Jimmy Baikovicius

 ואם כל זה לא מספיק, הרי שגם התאגיד הבנקאי הבריטי Standard Chartered Bank, נותן החסות העיקרי של מועדון הכדורגל ליברפול בו משחק סוארס, הודיע כי ימסור את עמדתו הרשמית בעניין בימים הקרובים. ואם כבר בליברפול עסקינן הרי שבברצלונה הודיעו זמן קצר לפני התקרית שהם מעוניינים לרכוש מהאנגלים את סוארס לקראת העונה הבאה. אחרי האירוע, ונוכח ההשעייה שספג, סביר להניח כי העניין של הענקית הקטלונית בחלוץ יתמתן מעט אך לא מן הנמנע שהמעבר בכל מקרה יקרום עור וגידים. אם זה יקרה, סביר להניח שהסכום שישולם בעבורו – כמו גם המשכורת שלה יזכה בספרד, יהיו נמוכים ממה שיכלו הצדדים להשיג בתחילת הדרך.

 אין כל עוררין על יכולות הכדורגל של חלוץ ליברפול. לדעת רבים, מדובר בחלוץ הטוב ביותר בעולם כיום – טענה שקיבלה משנה תוקף לאחר שכבש לא פחות מ-31 שערים בליגה האנגלית העונה  והוסיף צמד מרשים נוסף שסייע לנבחרתו לגבור על האנגלים במשחק השני שקיימה בשלב הבתים של הטורניר בברזיל. העניין הוא שלצד הכישרון הבלתי נגמר שלו – מדובר באדם עם אופי בעייתי למדי. וזה בלשון המעטה. בסך הכל זו הייתה הפעם השלישית (!) בה נשך שחקן יריב – וזה עוד מבלי שהזכרתי את הקללות הגזעניות שהמטיר על מגן מנצ’סטר יונייטד פטריס אברה.

 בהתחשב בנסיבות הללו, קשה עד כדי בלתי אפשרי להאשים את החברות שכבר הפנו עורף – או עוד יפנו עורף לסוארס. כל חברה שחותמת על חוזה עם סלבריטאי זה או אחר, בין אם מדובר בשחקני כדורגל, קולנוע או תיאטרון, עושה זאת משום שהיא רוצה לייצר זהות בין המותג שלה לבין הערכים המגולמים על ידי האדם שעמו נחתם החוזה. כשמדובר בספורטאים הכוונה בדרך כלל היא לערכי המקצוענות, ההשקעה וההתמדה שהביאו אותם להישגים אשר זיכו אותם בחוזה מלכתחילה.

מנגד, אחרי התקרית, סוארס הוא פצצה תדמיתית (ולא במובן הטוב של התיאור) שכדאי להתרחק ממנה כמו מאש. כאשר הוא החליט לנשוך את יריבו האיטלקי במה שהפך להילוך החוזר הפופולרי ביותר במונדיאל עד כה, הפך סוארס בין רגע בעיני המפרסמים מכדורגלן איכותי לקניבל אימתני – ואף חברה מסחרית חפצת חיים לא תמשיך בהתקשרות חוזית עם אדם שמסמל שפל ספורטיבי – ניסיון לגבור על יריבך באמצעים לא כשרים. תרתי משמע.

Font Resize
Contrast