אז מערכת הבחירות המיותרת בכל הזמנים כבר איתנו ולכל אורך הדרך תוכלו לקרוא כאן ובבלוג המקביל שלי (yurigankin.com) פרשנויות וניתוחים של כל המהלכים החשובים שקרו, קורים ועוד יקרו. כל זאת לצד ניתוח ממוקד של תשדירי וסרטוני הבחירות שיקבלו מקום של כבוד משלהם. בימים האחרונים כולם דיברו על פירון (והצעת הפיצול שהייתה או לא הייתה) – אני ברשותכם רוצה לדבר על כחלון – ולפיד.

הטעות של לפיד ב-2013

אין זה סוד שיאיר לפיד עצמו הופתע מהיקפה של התמיכה הציבורית האדירה לה זכה לפני פחות משנתיים. יש עתיד ציפו למספר חד-ספרתי של נמוך של מנדטים (11-12) לכל היותר וקיבלו  לא פחות מ-19 כאלה. באופוריה שנוצרה הרגיש לפיד שעם הכוח הזה יעלה בידיו לגבור על נתניהו בבחירות הבאות (שנכון ל-2013 היו אמורות להתקיים ב-2017) ומכאן שמה שעליו לעשות הוא לקחת על עצמו תפקיד של שר בכיר (אוצר, חוץ או ביטחון) על מנת שברגע שיגיעו הבחירות הבאות – הוא יוכל למצב את עצמו כמועמד לגיטימי לראשות הממשלה, מהלך שלטעמו הוא לא יכול היה לעשות אילו היה מסתפק בתיק פחות “סקסי”. כיוון שתיק החוץ הובטח לליברמן וברור היה שלפיד לא ייקח את תיק הביטחון – הרי שנותר רק תיק האוצר, תיק שלא ניתן להרוויח ממנו הון פוליטי – אפשר רק להפסיד.

הטעות של לפיד הייתה החיפזון לרשת את נתניהו – החיפזון שגרם לו לקחת תיק קשה שיכול להרוג שרים – ולא לבנות אותם. מנגד, נפתלי בנט שגם לו הייתה זו הופעת הבכורה בזירה הפוליטית, הסתפק בתיק הכלכלה ונמצא כיום בעמדת זינוק נהדרת לכהונה פוטנציאלית כשר הביטחון בממשלה הבאה – תפקיד שעשוי להקפיץ אותו למשרה הרמה ביותר בבחירות לכנסת ה-21.

אני מודע לכך שיש כאלה שיגידו שעם 19 מנדטים לפיד לא יכול היה להרשות לעצמו להסתפק בתיק קטן יותר ואילו בנט כן. אני חושב אחרת – ולו משום שהוא צריך היה לקרוא את המפה הפוליטית ולהבין שבנסיבות הכלכליות של אותה התקופה – נטילת האחריות על משרד האוצר שקולה להתאבדות פוליטית.

יבחר נכון? משה כחלון. צילום: dikla bassist shafrir

יבחר נכון? משה כחלון. צילום: dikla bassist shafrir

הלקח של כחלון ב-2015?

בבחירות הקרובות הזרקור לא יופנה ללפיד שנע בין המספר החד-ספרתי של המנדטים למספר הדו-ספרתי הנמוך. האדם שאליו יופנו הזרקורים כעת יהיה משה כחלון שיהיה חייב להציג את רשימתו בתקופה הקרובה. ללא קשר לתוצאות הבחירות, כחלון יהיה חייב להיות בקואליציה ולעבוד עם מי שירכיב אותה משום שמפלגה חדשה ללא תשתית ארגונית של ממש לא יכולה להרשות לעצמה לבלות קדנציה באופוזיציה שממנה לא ניתן להשפיע על עיצוב המדיניות הציבורית.

הבחירות ייערכו רק בעוד קצת יותר משלושה חודשים אבל כבר עכשיו צריך לומר  שבבואו לבחור את התיק עליו יופקד אם וכאשר יוצע לו להיות חלק מהקואליציה, חייב כחלון לעשות את מה שהפוליטיקאים לא מסוגלים לעשות – לגלות סבלנות ולהתנגד לאינסטינקט שמתלווה לכוח. את ההישג המשמעותי ביותר ביותר שלו רשם כחלון כשהופקד על משרד התקשורת שהגיע אליו כי אף אחד אחר לא רצה לקחת אותו. אם ישכיל לבחור נכון גם הפעם וירשום הישג נוסף שייחרט בתודעת הבוחרים – דרכו לצמרת תהיה סלולה

הכותב הוא מומחה לניהול קמפיינים ומשברים פוליטיים ברשתות החברתיות – לקבלת ייעוץ, הצעת מחיר או תיאום הופעה בכלי התקשורת – צרו קשר ב-0544886796 או במייל  

 

Font Resize
Contrast