הדינמיקה המרתקת של מערכת הבחירות לכנסת ה-20 הפכה כצפוי את הרשתות החברתיות לזירה החשובה ביותר של הקמפיין ואת סרטוני הבחירות הויראליים של המפלגות השונות לפלטפורמה חיונית שהופכת את תשדירי הבחירות שיעלו על המסך בחודש מרץ למיותרים. בשבוע האחרון ועל רקע הסקרים שחוזים מאבק צמוד יחסית על הבכורה בין הליכוד למחנה הציוני, הציגו שני המחנות כמה סרטונים שהוסיפו עוד קצת שמן למדורת הבחירות הבוערת.

הביביסיטר – מצחיק אך גם מרים להנחתה

את המחזור הנוכחי פתח סרטון ה”ביביסיטר” של הליכוד ובו מוצג ראש הממשלה כבייביסיטר שמגיע לשמור על הילדים וזאת במטרה להדגיש את חיוניותו של נתניהו לשמירה על בטחונם של אזרחי ישראל. הסרטון משעשע,  מעביר מסר ברור ומתוסרט היטב כמיטב המסורת הדיכוטומית שמבקשת להציג לבוחרים שתי בחירות בלבד – או כפי שאומר נתניהו עצמו – “זה או אני – או ציפי ובוז’י”. גם הסיום ובו נראים ההורים חוזרים מהבילוי ומברכים את נתניהו ב-“שלום…” שמגיב במילים “לא בכל תנאי” עושה את שלו ומעלה חיוך קל על פניהם של המצביעים אשר מזדהים עם האמירה של ראש הממשלה.

ראש הממשלה עושה ביביסיטר. צילום מסך מתוך הסרטון

ראש הממשלה עושה ביביסיטר. צילום מסך מתוך הסרטון

ואולם, לסרטון יש גם שני חסרונות מרכזיים – ראשית, נתניהו עצמו שנראה מאוד לא אנרגטי ואפילו עייף – ממד שפוגע במהימנותם של הדברים (לא שסרטוני בחירות אמורים להיות אמינים שהרי כולם ממילא מתוסרטים מהרגע הראשון ועד לאחרון). בנוסף, הדגש הממוקד על מוטיב השמירה על הילדים ולא שמירה על אזרחי ישראל היווה מעין הרמה להנחתה בעבור המחנה הציוני שהשיב בסרטון המנגח את תפקודו של נתניהו על בסיס אותו המוטיב בדיוק.

סרטון התשובה של המחנה הציוני – מתחיל טוב – ממשיך פחות טוב

בסרטון התגובה שהפיקו במחנה הציוני למחרת פרסום הסרטון של הליכוד, הצופים מוחזרים לסרטון המקורי ובו שואלים ההורים את בנימין נתניהו בפליאה “אתה תשמור לנו על הילדים?” ואז מופעלות הסירנות שמאפיינות בדרך כלל את התשדירים מצדה הימני של המפה הפוליטית ועל המסך מופיע הכיתוב “3,356 רקטות נורו מעזה במהלך מבצע צוק איתן” במטרה להדגיש את חולשתו של נתניהו דווקא בנקודה שבה הוא כאמור מתפאר – היכולת לשמור על בטחונם של אזרחי ישראל.

סרטון התגובה של המחנה הציוני. צילום מסך מתוך הסרטון

סרטון התגובה של המחנה הציוני. צילום מסך מתוך הסרטון

הבעיה עם הסרטון נעוצה בכך שאחרי הכיתוב שאמור להצביע על החולשה של נתניהו מגיעות התייחסויות המתקשרות לביקורת על נאומו הצפוי של ראש הממשלה בקונגרס האמריקני – ובכך למעשה המסר העיקרי של הסרטון הולך לאיבוד – במיוחד על רקע דעת הקהל הלא אוהדת ממילא כלפי ממשל אובמה בישראל. מעבר לכך, גם ניסוח הכיתוב “3,356 רקטות נורו מעזה” אינו מסייע למחנה הציוני כיוון שמדובר במעין הרמה להנחתה עבור הליכוד שיוכל לטעון כי עצם העובדה שהרקטות הגיעו מעזה מצביעה מלכתחילה על כשלונה של תכנית ההתנתקות שבה תמכו מרביתם המוחלט של החברים ברשימת המחנה הציוני.

סרטון הליכוד – “פרשת העמותות” 2 – V15

באותו היום בו פורסם סרטון התגובה של המחנה הציוני, פרסמה מפלגת הליכוד סרטון נוסף המעמיד במרכזו את ההאשמות כנגד ארגון V15. המסר מועבר בצורה ברורה המדגישה את המוטיב הרגשי-לאומי לפיו אסור לאזרחי ישראל להרשות לגופים זרים להיות אלה שיקבעו מה טוב עבורם. הציבור הישראלי אף פעם לא היה חסיד של התערבויות מבחוץ וניסיון העבר מלמד אותנו כי כל נזיפה, סמלית או לא, של אובמה בנתניהו מלווה בדרך כלל בעלייה בפופולריות של ראש הממשלה. בסיכומו של דבר, מדובר בסרטון העושה את העבודה עבור הליכוד אבל אי-אפשר גם בלי הסתבכות קטנה בדמות הפריים השנוי במחלוקת שמציג מישהו שבו נראה מחבל ואו פעיל טרור המחזיק נשק ומסמן בידו V  ולידו המספרים 15 הכתובים בצבע אדום המדמה, לכאורה, דם.

התמונה השנויה במחלוקת. צילום מסך מתוך הסרטון

התמונה השנויה במחלוקת. צילום מסך מתוך הסרטון

מישהו כנראה לא התאפק והחליט להעביר את המסר בצורה בוטה מדי שעלולה רק לעורר אנטגוניזם. הפריים המדובר כבר עומד במרכזה של התלונה שהגיש הארגון במשטרה כנגד הליכוד.

בסיכומו של דבר, שלושת הסרטונים שראינו בימים האחרונים מעבירים את המסר – יש כאלה שעושים זאת טוב יותר ויש כאלה שעושים זאת פחות טוב – אך מה שברור הוא שבכל סרטון וסרטון היו גם לא מעט בעיות שניתן היה להימנע מהן.

הכותב הוא מומחה לניהול קמפיינים ומשברים פוליטיים ברשתות החברתיות – לקבלת ייעוץ, הצעת מחיר או תיאום הופעה בכלי התקשורת – צרו קשר ב-0544886796 או במייל  

 

Font Resize
Contrast