בעידן שבו אנו חיים לכל ציוץ בטוויטר ולכל סטטוס בפייסבוק יש משמעות – וכל מילה טומנת בחובה השלכה חברתית, פסיכולוגית, כלכלית – וגם מקצועית כזו או אחרת. השבוע גילה מנהל פעילות הדיגיטל של יוסטון רוקטס, אחת הקבוצות הבולטות העונה בליגת ה-NBA.

לפני כשבועיים נכנסה ליגת הכדורסל הטובה בעולם לשלבי ההכרעה עם תחילתו של הפלייאוף ובעיצומו של המשחק החמישי בסדרה בין היריבות המרות יוסטון ודאלאס העלה צ’אד שאנקס, מנהל הניו-מדיה של המועדון את הציוץ שעורר סערה רבתי ברחבי ארצות הברית.

HOUSTON ROCKETS

כפי שניתן לראות, הציוץ מתחיל בשני סמלים (אימוג’ינים) של סוס ואקדח המופנה לכיוונו בצירוף הכיתוב “שששש… רק תעצום את העיניים, הכל ייגמר בקרוב”. הציוץ הועלה באמצע המשחק בו הובילה יוסטון בבטחה לקראת הניצחון בסדרה כולה וכמובן שההיקש הלוגי שעלה מהציוץ השווה בין דאלאס המפסידה לבין הסוס שעובר התעללות ועומד בפני המוות שאורב מעבר לפינה. לא בדיוק המטאפורה שהתאימה שהרוקטס רצו להתהדר בה.

לזכותה של דאלאס ייאמר שהם דווקא לא לקחו את הציוץ קשה מדי ואף איחלו ליריבתם בהצלחה בסיבוב הבא למחרת היום. בה בעת, ביוסטון מיהרו לפרסם מצדם התנצלות וכתבו שמדובר בציוץ סר טעם שבוודאי אינו משקף את היחסים הטובים בין שני המועדונים.

HOUSTON-DALLAS

אלא שכאן לא הסתיימה הסאגה מפני שביוסטון הבינו את פוטנציאל הפגיעה במותג הקבוצה והודיעו למנהל הדיגיטל שלקח אחריות על הטעות על סיום עבודתו בארגון.  הדברים נשמרו בסוד עד אשר שאנקס עצמו הודיע על כך שלא ינהל עוד את החשבון של יוסטון כאשר מנימת הדברים ברור היה שלא מדובר בהחלטה שהתקבלה על דעתו.

Chad Shanks

חלק מכם בוודאי יטענו שמדובר בהחלטה אכזרית מדי לפרשה שיצאה מפרופורציה אלא שבמציאות האמריקנית שבה חשיבות המוניטין התאגידי מקבלת משנה תוקף הרי שקבוצה מקצוענית כמו יוסטון רוקטס המתהדרת בכ-20,000 מנויים ובתומכים רבים נוספים ברחבי טקסס (לצד העובדה שמדובר בארגון המנסה להגדיל את פעילותו הבינלאומית – במיוחד באסיה) לא יכולה להשלים עם טעויות מהסוג הזה גם אם הן רחוקות מלהיות עניין של חיים או מוות.

הפיטורים של שאנקס על ידי הרוקטס עמדו בקנה אחד עם אחד העקרונות החשובים ביותר שעיקרם ניהול משבר ברשתות החברתיות – השתת סנקציה על מי ששגה וטעה – בין אם בפיטורים לצמיתות ובין אם בהשהייה זמנית.  אמנם ברור שלא מדובר בשגיאה הרת גורל אך ברגע שביוסטון הבינו שהשגיאה נעשתה על ידי אדם בתוך המערכת הרי שלא היה מנוס מפיטורין שנועדו להראות שהארגון לא מתייחס לאירוע בקלות ראש, כפי שבוודאי היו עושים במחוזותינו.

בשורה התחתונה עושה רושם שכולם הרוויחו – שאנקס ימצא עבודה חדשה מהר מאוד כי ניסיון כמו זה שצבר בקבוצה מהדרג הראשון ב-NBA לא הולך ברגל – ואילו יוסטון מצידה שידרה מקצוענות ממדרגה ראשונה וקיבלה על כך לא מעט שבחים ברחבי הליגה.

Font Resize
Contrast