מדינת ישראל נמצאת כיום בעיצומה של אחת התקופות המאתגרות והמורכבות ביותר שחוותה בשנים האחרונות מבחינה מדינית כשעל הפרק עומד קודם כל ומעל הכל המאבק בחרם ה-BDS  (Boycott, Diverse, Sanctions) שצובר תאוצה מצערת מדי יום ביומו. ממשלת ישראל אמנם מפעילה מאמצי בלימה שונים, אך בעידן בו סמכויותיו של משרד החוץ מפוצלות הלכה למעשה בין אינספור שרים ומשרדים (גלעד ארדן, יובל שטייניץ, סילבן שלום, סגנית השר ציפי חוטובלי ושר החוץ בפועל בנימין נתניהו) – ספק אם ניתן לצפות למהלכים מכוננים ברמה הלאומית – כי אם יותר לשורה של יוזמות סיכול בקנה מידה קטן יותר.

ההזדמנות של ארדן להשפיע

הקריירה הפוליטית של גלעד ארדן, שר ההסברה, שמחזיק גם בתפקיד השר לביטחון פנים וכן בתפקיד השר לעניינים אסטרטגיים מוכיחה כי מדובר באיש של מעשים שבדרך כלל עושה ולא רק מדבר. לפני כשבועיים הודיע ארדן על כוונתו להשיג את התקציב הנדרש לטובת המלחמה בחרם – וכן לרכז את כל מאמצי הסיכול תחת המטריה של המשרד אשר קיבל מנפתלי בנט.

אם ארדן רוצה להטביע חותם ולהיזכר כמי שנטל חלק פעיל בבלימת הצונאמי הכלכלי-דיפלומטי על ישראל, יהיה עליו לעשות את מה שרבים וטובים לפניו לא הצליחו – להיכנס לעובי הקורה ולא להסתפק בהצהרות ריקות מתוכן שיוצרות כותרות אבל לא הרבה מעבר לכך.

יכול להותיר חותם - כאן ועכשיו. שר ההסברה גלעד ארדן. צילום:  Yonidebest - WIKIPEDIA

יכול להותיר חותם – כאן ועכשיו. שר ההסברה גלעד ארדן. צילום: Yonidebest – WIKIPEDIA

הציבור שמחכה ליום פקודה

בכדי שישראל תוכל לצאת עם ידה על העליונה בכל הנוגע למלחמה בחרם ה-BDS כדאי לזכור שבמידה רבה הצלחת הקמפיין תלויה באיכותו שכוח האדם הנרתם למשימה מפני שבהינתן התקציב הראוי (המהווה תנאי סף), ובמידה ומדובר בכוח אדם איכותי, יצירתי ויוזם – ניתן יהיה גם לראות תוצאות. במילים אחרות, כוח אדם איכותי הוא לא ערובה להצלחה – אך היעדר מאמץ לאיתור האנשים שרק מחכים ליום פקודה – הוא ערובה לכישלון.

חלק מכוח האדם האיכותי הזה נמצא במשרד החוץ אבל בהנחה וקשיי התיאום הבינמשרדיים יקשו על גיוסו ורתימתו למשימה על הצד הטוב ביותר, יוכל ארדן לעשות עכשיו את מה שמישהו היה צריך לעשות כבר הרבה זמן – להקים ולתקצב את סיירת הקמפוסים הייעודית שתכלול לכל הפחות 20 סטודנטים דוברי שפות שונות מכל קמפוס (אוניברסיטאות ומכללות כאחד) שיהפכו לחוד החנית של המלחמה ב-BDS  ברשתות החברתיות.

הרשתות החברתיות הפכו בשנים האחרונות לאחת מפלטפורמות המאבק העיקריות ב-BDS  וכיום יש במדינת ישראל לכל הפחות 200-300 “לוחמים” מומחים פוטנציאליים שיכולים להשתלט על המרחב הקיברנטי ולנצל את הידע הטכנולוגי והלשוני שעומד לרשותם על מנת להפיץ את נקודת הראות של ישראל לכל עבר.

בשני המבצעים הצבאיים האחרונים שבמהלכם נורו טילים לעבר ישראל, מבצע עמוד ענן ומבצע צוק איתן, ראינו עדות מוחצת לפעילותם המוצלחת והמוכחת של אותם הסטודנטים חדורי המוטיבציה שנטלו את היוזמה והמושכות לידיהם והקימו חמ”לי הסברה שתפקדו כמעט מסביב לשעון.

המלחמה ב-BDS  מהווה מהבחינה הזו הזדמנות פז להקים את סיירות הלחימה הללו באופן רשמי ולהעניק להן גיבוי תקציבי ולוגיסטי ברמת המדינה. למען הסר ספק, המלחמה ב-BDS  לא חייבת להתבצע אך ורק באולמות הקמפוסים כי אם גם בפלטפורמות המקוונות העומדות לרשותנו בלי לצאת מהבית. הסטודנטים כבר כאן – כל מה שצריך הוא לדעת איך להשתמש בהם – וטוב היה עושה ארדן אילו היה מאמץ את ההצעה הזו כאן ועכשיו – ויפה שעה אחת קודם.

Font Resize
Contrast