הדיונים המתמשכים על גורלו של מתווה הגז (אשר צפוי לעבור שינויים כאלה ואחרים בטרם יוצג בממשלה ובכנסת) והרכבה השביר של הקואליציה הנוכחית הפכו את חברי הנמנים על שורות הקואליציה למטרה נוחה בעבור מתנגדי ההסכם שסברו כי אם ישכנעו ולו ח”כ אחד לשנות את עמדתו – הרי שהמתווה לא יאושר כיוון שהממשלה ה-34 נשענת על רוב מינימלי.

באופן טבעי, חברי סיעת “כולנו” הפכו לקהל המטרה המתאים ביותר מכיוון שחברי הסיעה נתפסים בציבור הישראלי (עד הודעה חדשה) ככאלה שסדר היום החברתי קרוב ללבם. אחת האסטרטגיות שבהן החליטו לנקוט הפעילים החברתיים שהתנגדו להסכם הייתה פרסום מספר הטלפון של חברי הכנסת של “כולנו” ברבים ומשלוח מאות הודעות המפצירות בהם להתנגד למתווה המוצע.

אחת מחברות הכנסת הללו הייתה חברת הכנסת מירב בן-ארי אשר הוצבה במקום ה-10 ברשימה לאחר שכיהנה בעבר גם כחברת מועצת העיר תל-אביב. כצפוי, כמות ההודעות שנשלחה לבן-ארי הייתה גדולה אך במקום להבין שמדובר בחלק בלתי נפרד מעצם היותה שליחת ציבור אשר מקבלת את כספה ישירות ממשלם המיסים, היא החליטה להעלות סטטוס ובו הביעה את מורת רוחה מכמות ההודעות ואף הבהירה בציניות כי אחרי עשר ההודעות הראשונות – כל ה-400 הנוספות שקיבלה היו מיותרות.

 

 
מירב בן-ארי

יתרה מזאת, חברת הכנסת בן-ארי תיארה את ההחלטה לפרסם את הנייד שלה בפומבי כמרגיזה ומתישה כאשר מיותר לציין כי שרשור התגובות שנפתח לאחר פרסום הסטטוס התאפיין בביקורת רבה על עצם העובדה שחברת הכנסת בן-ארי הלינה על כמות ההודעות החריגה שקיבלה מהבוחרים. אחת מהמגיבות אף כתבה – “אם עוד התלבטתי, הלכתי לשלוח מסרון…”

בעבור חברת כנסת חדשה שזוהי עבורה הקדנציה הראשונה במשכן, מדובר במשבר תדמיתי של ממש משום שהדבר האחרון שהתלונה שלה היא הדבר האחרון שהמצביע הפוטנציאלי רוצה לשמוע. חברי הכנסת הם שליחי הציבור, גם אלה שבחרו בהם וגם אלה שלא, ומכאן שאמירה מהסוג הזה משדרת זלזול, ניכור וניתוק שבוודאי היו פוגעים בה בפריימריז הבאים – אם רק ב-“כולנו” היה פריימריז. מעבר לכך, ברור ונהיר הוא שלצד הפגיעה במוניטין האישי של בן-ארי עצמה, הרי שאין זה סוד שגם תדמיתה של המפלגה שבראשה עומד שר האוצר כחלון ספגה מכה שלא ניתן להתעלם ממנה.

הסטטוס שכתבה בן-ארי בעייתי עוד יותר נוכח העובדה שרק כשבוע לפני פרסומו, הבטיחה חבר הכנסת הטרייה כי היא תפרסם מדי יום ראשון את לוח הזמנים שלה לשבוע הקרוב – בכדי לייצג את ערכי השקיפות שאותם היא מבקשת לקדם. ואולם, העובדה שהיא בחרה לתת פומבי לתלונה שהייתה צריכה להישמע לכל היותר בסלון ביתה או בשיחה פרטית בין חברים, מלמדת אותנו על כך שלפעמים סוף מעשה במחשבה תחילה היא העצה הטובה ביותר.

 

Font Resize
Contrast