סיכום העימות הראשון בין הילרי קלינטון לדונאלד טראמפ

בדרך כלל, ובוודאי ככל שמדובר במאמרים המבקשים לסכם עימותים נשיאותיים, הדבר הראשון שנרצה לתת עליו את הדעת היא כמובן זהות המנצח ובמקרה הזה ניתן לומר שבשורה התחתונה אף אחד מהמועמדים שעמדו על הבמה לא היה בשיאו – אבל אם בכל זאת תתעקשו להצביע על מי שיצא עם ידו על העליונה הרי שהתשובה היא הילרי קלינטון – אבל גם זה היה, בדיוק כמו בקרב אגרוף – בנקודות. אז מה היה לנו שם?

הפרק הראשון – כלכלה וצמיחה – הילרי מהססת – טראמפ תוקף

מזכירת המדינה לשעבר הילרי קלינטון קיבלה את הזכות לפתוח את העימות הנשיאותי הראשון של 2016 וכבר מהרגע הראשון התקבל הרושם שהיא הרבה יותר לחוצה מטראמפ בעיקר בגלל החשש לטעות בנתון מספרי זה או אחר, לסטות מהטקסט שנכתב עבורה או אפילו להשתעל משום שלכל הצופים בבית היה ברור שאור הזרקורים מופנה אליה נוכח השיח על מצבה הבריאותי הרעוע בשבועות האחרונים.

מנגד, דונאלד טראמפ שניצל את ההססנות הראשונית של קלינטון היה אמנם אגרסיבי יותר בתחילת העימות והסתמך בעיקר על הניסיון העסקי שאותו ניסה להשחיל בכל רגע פנוי אך בפועל הוא לא הציג משנה כלכלית סדורה של ממש והתמקד בלתקוף את הסכם NAFTA שנחתם בימי ממשלו של ביל קלינטון, בעלה של הילרי.

ניצחון בנקודות להילרי. צילום מסך מהעימות הנשיאותי הראשון בבחירות 2016

ניצחון בנקודות להילרי. צילום מסך מהעימות הנשיאותי הראשון בבחירות 2016

רגע השיא הראשון של העימות הגיע כאשר הילרי קלינטון נתקעה קצת בדבריה והציעה לשומעים לגשת לאתר הרשמי שלה ולקבל פירוט מסודר של כל התכניות הכלכליות שלה אם וכאשר תיבחר לנשיאות. בדיוק ברגע הזה ניצל טראמפ את ההזדמנות והשחיל בלעג את משפט המחץ הראשון באומרו “גם התוכנית שלך למלחמה בדעאש נמצאת באתר – את מספרת לאויב את כל מה שהם רוצים לדעת”.

כמה דקות לאחר מכן ועדיין במסגרת הפרק שעסק עדיין בכלכלה האמריקאית, התייחס מנחה העימות לסטר הולט, לעובדה שטראמפ, בניגוד לקלינטון, לא פרסם את הצהרת ההון שלו אלא שהמועמד הרפובליקני שלא הצליח למצוא סיבה טובה לכך אלתר על המקום באומרו “אני אפרסם את הצהרת ההון שלי (בניגוד לעצת עורכי דיני) ברגע שהילרי תפרסם את 30,000 המיילים שהיא מחקה”. מבחינתו של טראמפ היה זה מהלך נכון שהסיט את תשומת הלב מהעובדה שהוא מסתיר את שוויו והחזיר את המיילים של קלינטון, אחת מנקודות התורפה המשמעותיות ביותר שלה, למרכז השיח.

בסיכום הפרק הראשון – יתרון קל שבקלים לטראמפ שלא סיפק תשובות ברורות אך היה נחוש ואיתן יותר מול הילרי שאמנם ירדה ליותר פרטים אך הייתה רובוטית ומכנית מדי באופן שבו הגישה את המסר.

הפרק השני – היחסים הבין-גזעיים בארצות הברית – הקאמבק של קלינטון והדעיכה של טראמפ

הפרק השני של העימות היה סוער יותר מהראשון והתייחס לאחת הסוגיות שנמצאות כיום בליבו של השיח הפוליטי-ציבורי בארצות הברית: היחסים הבין-גזעיים שקיבלו משנה תוקף נוכח אינספור העימותים בין כוחות השיטור לאוכלוסיה האפרו-אמריקאית.

הילרי פתחה את החלק הזה והניחה את התכנית הסטנדרטית שלה לאיחוי הקרע בציבור אלא שאז רשות הדיבור עברה לטראמפ והוא דיבר ללא הפסקה על הצורך להשליט חוק וסדר ברחובות ועל כך שבעיר מגוריו של הנשיא אובמה, שיקגו, הפשיעה עלתה במאות אחוזים. ובדיוק בנקודה הזו הגיע אחד ממשפטי המפתח הבעייתיים שטראמפ זרק לאוויר אבל מכיוון שהילרי כנראה פספסה אותו היא גם לא ניצלה את ההרמה שלו להנחתה: “זה נורא מה שקורה בשיקגו” אמר טראמפ – “יש לי שם נכסים” בהתייחסו לנכסי הנדל”ן שבבעלותו בעיר. וזו לא הייתה ההסתבכות היחידה של דונלד.

מיד לאחר מכן טראמפ לא יכל שלא לנצל את ההזדמנות כדי לעקוץ את הילרי על כך שהיא נשארה בבית מספר ימים (רמז למצב בריאותה לאחר התמוטטותה בטקס הזיכרון לנרצחי אסון התאומים) אבל הילרי השיבה בשורת קאמבק נפלאה כשאמרה שהיא אכן נשארה בבית וטרחה להתכונן לעימות – ולהתכונן להיות נשיאה טובה ככל הניתן לעם האמריקאי ברמז עבה להיעדר כישורי המנהיגות של טראמפ. הקהל באולם הריע והמועמד עם הבלורית נותר ללא מענה.

לבסוף, בחלק האחרון של הפרק השני, התייחס המנחה לכך שטראמפ הקדיש חלק לא מבוטל מזמנו וממרצו בשנים האחרונות על מנת לשכנע את הציבור בכך שאובמה לא נולד בארצות הברית. טראמפ לא ידע כיצד לצאת מהשאלה המביכה וסיפק תשובה מוזרה שהתייחסה לכך שהוא דווקא עשה טובה לאובמה (מה?). הילרי ניצלה את רגעי החולשה של טראמפ וטרחה להזכיר לציבור האמריקני שבכל הקשור ליחסים בין גזעיים, הרי שטראמפ נתבע על ידי המדינה משום שהפלה בעבר בני מיעוטים מהקהילה האפרו-אמריקאית כשסירב לאפשר להם לשכור דירה בחלק מנכסי הנדל”ן שבבעלותו.

סיכום הפרק השני – הילרי לוקחת בקלות – טראמפ נשאר הרחק מאחור

הפרק השלישי – הזירה הבינלאומית – איראן, עיראק ובנימין נתניהו

הסגמנט השלישי של העימות עסק בעיקר בזירה הבינלאומית ואפשר לטראמפ לתקוף את הילרי על המדיניות השגויה שהובילה בתקופת כהונתה כמזכירת המדינה במזרח התיכון. המועמד הרפובליקני הרבה לדבר על הסכם הגרעין הכושל עם איראן והזכיר במשפט אחד את העובדה שהוא נפגש עם ראש הממשלה נתניהו שלא הסתיר את דאגתו מההסכם. טראמפ גם דיבר על היעדר התכנית למלחמה נגד דאעש אבל לא הכה מספיק על הברזל בעודו חם ולא התייחס די הצורך (מבחינתו) לכישלון מדיניות החוץ הקשה ביותר של קלינטון – המתקפה על השגרירות האמריקאית בבנגזי אשר בלוב.

הילרי קלינטון מצדה הדפה בצורה יחסית מוצלחת את המתקפה של טראמפ בעיקר משום שמרבית הכשלים שעליהם הצביע טראמפ לא קרמו עור וגידים בתקופת כהונתה. קלינטון אף ניסתה לקשור בין פוטין וטראמפ אך האחרון הצליח להדוף את הטענות הללו בקלות רבה גם כן. רגע השיא של הפרק הזה הגיע כאשר טראמפ טען בתוקף שהוא התנגד למלחמה בעירק מלכתחילה בעוד שהילרי תמכה בה אלא שגם הילרי וגם המנחה עצמו הבהירו לטראמפ שדבריו אינם נכונים (טראמפ אכן תמך בפלישה לעיראק).

סיכום הפרק השלישי – מעין תיקו אבל עם יתרון מזערי להילרי – בעיקר בגלל שטראמפ לא ניצל את האפשרויות שעמדו לנגד עיניו

שאלות הסיכום – טראמפ יורה לעצמו ברגל ומנסה להחזיר מלחמה

את שאלות הסיכום של העימות הקדיש המנחה לשאלות שמטרידות הפעם את הציבור האמריקאי יותר מבעבר – כשירות המועמדים לתפקיד והמזג הנדרש לאיוש משרת מנהיג העולם החופשי. הולט ביקש מטראמפ להגיב על ציטוט קודם שבו אמר שלהילרי אין את “הלוק הנשיאותי” אלא שהמועמד הרפובליקני שהיה נחוש להתרחק מכל רמז מיזוגני כמו מאש ניסה לטעון להגנתו שהוא בכלל לא דיבר על “לוק” אלא על STAMINA (סיבולת ועמידות).

הניסיון שלו לייצר ספין בזמן אמת לא עלה יפה ואף הוחמר על ידי קלינטון שהזכירה לו שהיא זו שבילתה שעות על גבי שעות בטיסות ברחבי העולם ואף התייחסה לחסרון שלה עצמה כשדיברה על כך שגם חקירה צולבת של 11 שעות בסנאט (בפרשות המיילים ובנגזי) מצריכות חתיכת סיבולת פיזית . טראמפ שככל הנראה לא היה מוכן לקאמבק מוצלח מהסוג הזה ניסה להסיט את השיח למקום אחר באומרו כי קלינטון אולי מנוסה אלא שמדובר על ניסיון רע ורווי טעויות אך הילרי ניצלה את ההזדמנות והתייחסה בהרחבה לציטוטים המיזוגניים של טראמפ לכל אורך הקריירה שלו.

סיכום החלק על שאלות הסיכום – הילרי מנצחת בעיקר בגלל טעויות של טראמפ עצמו

Font Resize
Contrast