עימות חזיתי: סיכום העימות הנשיאותי השני של הילרי קלינטון ודונאלד טראמפ

העימות הנשיאותי שנערך הלילה בין הילרי קלינטון לדונאלד טראמפ ייזכר בדברי הימים של הפוליטיקה האמריקאית המודרנית כעימות המכוער ביותר אי פעם ולמעשה כמפגש חסר תקדים בחריפותו – כזה שהעמיד באור הזרקורים את השנאה בין שני המועמדים שאיישו את הבמה – וכתוצאה מכך גם את הקיטוב שמאפיין בימים אלו במידה רבה את החברה האמריקאית.

דונאלד טראמפ אמנם יכול לצאת מהעימות הזה מעט מעודד יותר, לא בהשוואה לקלינטון, אלא רק נוכח סוף השבוע הקשה שעבר עליו, אך בשורה התחתונה עושה רושם שהציבור האמריקאי הוא המפסיד הגדול בעימות משום שהמפגש הזה הבליט את מה שאומרים סקרי דעת הקהל בארצות הברית כבר תקופה ארוכה – מדובר בשני מועמדים לא אהודים שהיו מפסידים בקלות אם היה בנמצא מועמדת שלישי סבירה בשטח.

קלינטון מתוחה - טראמפ מדבר

קלינטון מתוחה – טראמפ מדבר

ובכל זאת – מה היה לנו שם?

את האיתות הראשון לעתיד לבוא ניתן היה לראות כבר בשניות הראשונות של העימות אשר נפתח מבלי שהמועמדים לחצו ידיים. חשוב לזכור שהפורמט הפעם היה שונה מהעימות הראשון וכי השאלות שהופנו למשתתפים הגיעו לא רק מהמנחים אלא גם מהקהל שהגיע לאולפן (פורמט TOWN-HALL).

דונאלד טראמפ הבטיח להגיע לעימות השני במצב רוח קרבי הרבה יותר כי הוא הבין שאין לו מה להפסיד – הבטיח – וקיים. טראמפ תקף את הילרי קלינטון ללא הפסקה והזכיר כבר בדקות הראשונות של העימות את הנשים שהתלוננו בעבר כי ביל קלינטון פגע בהן מינית. עוד לפני העימות טראמפ אגב קיים מסיבת עיתונאים עם שלוש הנשים שהפכו לאורחות המיוחדות שלו גם במהלך האירוע המרכזי הערב.

הסרת הכפפות של טראמפ הגיעה מוקדם מאוד משום שכצפוי, כבר השאלה השנייה בעימות עסקה בהקלטות המכוערות שנחשפו בסוף השבוע האחרון, התבטאויות המעידות על ההתנהלות של טראמפ בקרבן של נשים. כשנשאל על כך ישירות, חזר המועמד הרפובליקני לנשיאות על התנצלותו אך הדגיש כי הוא מכחיש את העובדה שאכן הטריד מינית נשים בפועל. מדובר אגב בבומרנג פוטנציאלי עבורו כי לא מן הנמנע שעכשיו יעלו על פני השטח עדויות חדשות שמעידות דווקא על ההפך הגמור.

רגע השיא הרגע שבו טראמפ מאיים לכלוא את הילרי

רגע השיא של העימות וזה שגרר גם את מרבית ההתייחסויות ברשתות החברתיות לאחר מעשה, הגיע כאשר טראמפ טען כי אם ייבחר, הוא ימנה תובע מיוחד שיחקור את פרשת המיילים של קלינטון – אלא שאז הילרי קלינטון השיבה לו כי לעם האמריקאי יש מזל שאדם כמו טראמפ לא מקבל את ההחלטות החשובות במדינה ואז במעין הערת אגב מתוזמנת היטב זרק טראמפ (שאף כינה את יריבתו “שטן”) את משפט המפתח של העימות והבהיר כי אם הוא היה נשיא – היא כבר הייתה יושבת בכלא.

טראמפ שנראה מעט מופתע נוכח מחיאות הכפיים שקיבל מצד קהל הצופים שהוכנס לאולם, התעודד מעט ואף תקף מספר פעמים באופן חזיתי את שני המנחים של העימות, אנדרסון קופר ומרתה רדץ, בטענה כי אלה לא מאפשרים לו לסיים את דבריו – ומנגד מאפשרים להילרי לחרוג מהזמן שהוקצה לה. בחלק בודד מהמקרים יש לומר שהצדק אכן היה עמו אך באופן כללי ניתן לומר כי ההתנהגות של המנחים הייתה מקצועית יותר הפעם – וכזו שלא העניקה יתרון יחסי של ממש למי מהמועמדים על הבמה.

הילרי קלינטון מצדה אימצה כבר בתחילת העימות את המנטרה השחוקה ולפיה לא כדאי להפריע ליריבים שלך להכשיל את עצמם. המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית לא יצאה מגדרה כדי לתקוף את טראמפ פשוט כי היא ידעה שסיכויה לזכות בתפקיד הנחשק גבוהים בהרבה משלו ומכאן שלה היה מה להפסיד.

בין השורות – האמירה המסתורית של מנהלת הקמפיין של טראמפ

הילרי קלינטון לא הייתה בשיאה בעימות הזה – היא אמנם נתנה הופעה מעט יותר טובה מזו של טראמפ אך סביר להניח כי חלק לא מבוטל מהשיח יעסוק דווקא בו משום שהוא הצליח להפיח חיים במצביעים הרפובליקנים שרק חיכו שהאדם שמייצג אותם במירוץ הזה יגיד לקלינטון את כל מה שהם לא יכולים להגיד ישירות.

ואולם, מלבד האמירה על הכלא שתיזכר לדורות כאפיזודה מביכה לציבור האמריקאי, סביר להניח כי הרגע המשמעותי ביותר שנרשם במהלך הלילה האחרון, אירע דווקא אחרי העימות כאשר מנהלת הקמפיין של דונאלד טראמפ, קליאן קונויי, העניקה ראיון לאמצעי התקשורת ובו אמרה כי היא תישאר עם טראמפ “עד הסוף המר – אלא אם כן…” – את האלא אם כן ניתן לייחס לשערוריות שעוד עלולות לצאת מבית מדרשו של הבוס שלה.

כעת, כל העיניים יהיו נשואות לעימות השלישי והאחרון שייערך ב-19 באוקטובר בנוואדה – דונאלד טראמפ צריך להתפלל שעד אז עוד יהיה לקמפיין שלו סיכוי.

 לסיקור העימות הראשון בין המועמדים – הקליקו כאן 

Font Resize
Contrast