מערכת הבחירות הנוכחית לנשיאות ארצות הברית תיזכר בדברי הימים של הפוליטיקה האמריקאית כמלוכלכת ביותר (עד כה) מאז ומעולם. ואולם, העימות השלישי שנערך הלילה בין הילרי קלינטון לדונאלד טראמפ היה אולי הקרוב ביותר, באופן יחסי לעימותים הקודמים, לשיח שפוי שאמור לאפיין מפגשים מסוג זה. אגב, עצם העובדה שניתן לומר את זה אחרי עימות סוער בפני עצמו מעידה על האקלים הפוליטי בארצות הברית בעת הזו.

נכון לרגע כתיבת הדברים עוד מוקדם לומר מי מהמועמדים יוכרז כמי שיצא עם ידו על העליונה על ידי קבוצות המיקוד שצפו בעימות ברחבי המדינה, אך לא ניתן לחלוק על העובדה שדונאלד טראמפ עשה ככל יכולתו על מנת להתעלות על עצמו ועל הפה הגדול שלו בניסיון לספק הופעה מתונה ומאוזנת יותר. עם זאת, המיליארדר הרפובליקני היה גם אחראי לשורת המחץ השלילית שהולכת להדהד בתודעת הציבור האמריקאי ב-19 הימים שנותרו עד לבחירות – אליבא ד’ טראמפ, כלל לא ברור מאליו שהוא הולך לקבל את תוצאות הבחירות אם אילו לא יהיו לרוחו

טראמפ וקלינטון בעימות השלישי בלאס וגאס

טראמפ וקלינטון בעימות השלישי בלאס וגאס

למען הסר ספק, הבעיה לא נעוצה באי-היכולת של טראמפ לקבל את ההפסד אם וכאשר הילרי תזכה בבחירות שיערכו ב-08.11, כי אם דווקא בחשש האמריקאי הממשי מפני יצירת קיטוב פנימי שעלול לאיים על יציבותו של המרקם השברירי ממילא של החברה האמריקאית.

מאז ומתמיד עמדו משני צדי המתרס שניים ולעתים אף שלושה מועמדים שהתחרו על המשרה הרמה בתבל, אך מעולם אף אחד מהאנשים שהייתה לו הזכות להתמודד על קולות הציבור לא אמר באופן ישיר כי הוא לא מבטיח לקבל את התוצאות ולהמשיך הלאה במידה וייצא עם ידו על התחתונה.

אז טראמפ אולי נראה הפעם מעט נשיאותי יותר – אך משפט אחד חסר אחריות הספיק לו בכדי להרעיד את אמות הסיפים של הצופים בבית, בוודאי של אלה הדמוקרטים, אך גם של הרפובליקנים שעצם קיומה של הרפובליקה חשוב להם יותר מדונאלד טראמפ. רק לשם השוואה, ראוי לזכור כי גם אל גור הדמוקרט וגם ג’ון מקיין ומיט רומני הרפובליקנים אמנם סיימו את המירוצים שלהם עם ידם על התחתונה אך יכולתם לפנות את הבמה בצורה אצילית ומעוררת כבוד העניקה להם מקום של כבוד בהיסטוריה האמריקאית

 רגעי המפתח של העימות – מהפלות ועד החובות

העימות השלישי שנערך בלאס-ווגאס נפתח גם הפעם ללא לחיצת יד בין המועמדים – דפוס שחזר על עצמו מהעימות השני אלא שהפעם אף אחד לא הופתע משום שהסלידה בין שני המחנות מעולם לא הייתה מובהקת ויוקדת יותר.

הנושא העיקרי הראשון בעימות התמקד במערכת המשפט וזאת משום שהמנצחת בבחירות הקרובות יזכה קרוב לוודאי לעצב את דמותו של בית המשפט העליון בארצות הברית עת תהיה לה (או לו) ההזדמנות למנות שופטים בעלי השקפת עולם דומה לזו שבה הם עצמם מחזיקים. בהקשר הזה אמר טראמפ שהיה כאמור מתון יחסית הפעם, כי השופטים שידאג למנות יבטלו ככל הנראה הלכה למעשה את תקדים Roe v. Wade המתיר לאישה המבקשת לעשות כן לערוך הפלה מלאכותית וכי כל חוק האוסר על זכות הבחירה האמורה סותר את האמור בחוקה האמריקאית.

דבריו של טראמפ הידהדו היטב בקרב הקהל השמרני והאוונגליסטי שעומד לצדו אך בה בעת הרחיק אותו כמה צעדים נוספים מהתפקיד הנכסף משום שמרבית המתלבטים שטרם החליטו למי להצביע הן למעשה מתלבטות צעירות, נשים שעבורן הבחירה בטראמפ הופכת ליותר ויותר בלתי אפשרית עם כל יום שעובר.

המכניות של קלינטון

הילרי קלינטון מצדה הגיעה לעימות מוכנה כתמיד אך הראתה פעם נוספת קבל עם ועולם מדוע היא לא מצליחה לסחוף את קהל התומכים שלה והסיבה לכך היא שהילרי פשוט מתוכנתת מדי, רובוטית מדי – וחסרת האותנטיות שאפיינה כל-כך את בעלה ביל או את יריבה לשעבר וכיום נשיא ארצות הברית ברק אובמה שצבר לעצמו לפחות בחילת הדרך עדת מעריצים שהלכה אחריו כאילו היה המשיח.

המוקש הראשון מבחינתה של קלינטון הגיעה כאשר דונאלד טראמפ אמר כי בניגוד להצהרותיה הפומביות, היא מתכוונת לתמוך במדיניות של גבולות פתוחים אשר יסייעו ללא מעט מבקשי מקלט להיכנס לתחומה של ארצות הברית ולסכן אותה. הילרי ניסתה להכחיש את האמירה אך דווקא המנחה כריס וואלאס (שהיה בהחלט אובייקטיבי כמצופה ממנחה האירוע) בא לעזרתו וציטט אמירה דומה של מזכירת המדינה לשעבר.

או אז ניסתה קלינטון לייצר ספין לא מוצלח שמטרתו הייתה לחמוק מהשאלה המביכה אך מיד כשהיא הבינה שהוא לא צלח היא העבירה את כובד המשקל של התשובה לדיון ארוך ומייגע על הקשר שבין ולדימיר פוטין לדונאלד טראמפ שהוגדר על ידה כ-“בובה” של השליט הרוסי. טראמפ ראה באזכורו של פוטין הרמה להנחתה – והנחית באומרו כי הנשיא הרוסי “עשה בית ספר” לברק אובמה והילרי קלינטו כשזו שימשה כמזכירת המדינה. ראו איזה פלא, לפעמים גם לטראמפ יוצא משהו הגיוני מהפה.

רגע אחרי עוד סדרה של שאלות על מדיניות חוץ (שאלות שבהן הפגין טראמפ ידע לא מועט ביחס למצופה ממנו) חזרו המועמדים פעם נוספת לנושאים הכלכליים שעל הפרק ובהגיעם לסוגיית החוב הלאומי התופח של ארצות הברית סיפקה הילרי קלינטון אמירה תלושה מהמציאות ולפיה היא לא תגדיל את הגירעון הלאומי אפילו בפני אחד.  יש להניח שבימים שנותרו עד לבחירות ינסה המחנה של טראמפ להבליט את האמירה היומרנית הזו.

בשורה התחתונה, טראמפ אולי נראה היום יותר רגוע מבעבר (וכאמור, הכל באופן יחסי) אך היה זה מעט מדי ומאוחר מדי עבורו – במיוחד נוכח העובדה שעל אף הניסיון שלו להתעלות על הפה הגדול שלו, דווקא המשפט הבעייתי ביותר בעימות שייך לו במה שיהפוך למסמר נוסף בארון הקבורה הפוליטי של כוכב הריאליטי ש-“רק” רצה להיות נשיא.

סיכום העימות הראשון בין הילרי קלינטון לדונאלד טראמפ

סיכום העימות השני בין הילרי קלינטון לדונאלד טראמפ

Font Resize
Contrast