הלילה הודיעה הרשות לניירות ערך בארצות הברית על פשרת בזק בתביעה שהוגשה נגד חברת טסלה ומייסדה אילון מאסק שהסכים לפרוש מתפקידו כיושב ראש החברה. כזכור, רק ביום חמישי האחרון הודיעה הרשות על הגשתה של תביעה בגין ציוץ מסתורי שפרסם מייסד החברה, המיליארדר אילון מאסק, בחודש אוגוסט ובו טען כי הוא השיג את המימון הדרוש שיהפוך את טסלה מחברה ציבורית לפרטית ולמעשה יוציא אותה מהמסחר בבורסה.

לטענתם של אנשי הרשות, היה זה ציוץ מטעה ושקרי שפגע באמון המשקיעים – ומבחינתם זה היה מספיק בכדי לדרוש כי מאסק יוענש וישלם קנס. במסגרת הסדר הפשרה סוכם כי מאסק לא ישמש עוד כיו”ר החברה ואף ישלם קנס של 20 מיליון דולרים. בנוסף, סוכם עוד כי שני דירקטורים נוספים יצטרפו למועצת המנהלים של החברה בכדי לפקח מקרוב על מעשיו של המייסד והמנכ”ל. מנגד, מאסק יכול להרשות לעצמו לחייך משום שהוא יצא בזול בהתחשב בקריסה התדמיתית שאותה הוא חווה בחודשים האחרונים

הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות

האיתות הראשון לתקופה הקשה של מאסק הגיע לפני חודשיים בשיאו של מבצע חילוץ הנערים והמאמן שנתקעו במערה המוצפת בתאילנד. בשלב כלשהו כשנדמה היה שמאמצי החילוץ לא יישאו פרי, הנחה מאסק את עובדי טסלה ליצור ולבחון מיני-צוללת המותאמת לגודלם של הילדים במטרה להקל על הוצאתם מהמערה הטחובה. עד שהצוללת המוכנה הגיעה לתאילנד החלק הארי של הילדים כבר חולצו ולא היה בה עוד צורך. אחד הצוללנים שנטלו חלק במבצע החילוץ טען כי זה היה בסך הכל תעלול יחצני מצדו של מאסק – והיזם המוכשר אך המוחצן לא חיכה הרבה זמן לפני שהגיב בכעס וכינה את הצוללן “פדופיל” בציוץ שפרסם.

באופן טבעי, הרוחות סערו וגם למשקיעים היה מה להגיד ומניית החברה צנחה באופן מיידי בכ-4%. מאוחר יותר מאסק התנצל על דבריו אבל גם זה לא מנע מהצוללן להגיש לאחרונה תביעת דיבה נגד מאסק ואין ספק כי בחזית הזו עוד יהיו עדכונים נוספים.

נמצא בתקופה לא פשוטה. אילון מאסק. קרדיט תמונה: Steve Jurvetson מתוך WIKIPEDIA - רישיון CC2.0

נמצא בתקופה לא פשוטה. אילון מאסק. קרדיט תמונה: Steve Jurvetson מתוך WIKIPEDIA – רישיון CC2.0

שאכטה יקרה

אז מה שהתחיל בציוץ חסר מחשבה ותועלת – המשיך בהופעה פומבית מעוררת מחלוקת במהלך פודקאסט שהקליט מאסק עם הקומיקאי ג’ו רוגאן. השניים ישבו לשיחה שארכה כשעתיים וחצי ולפתע הציע רוגאן למאסק לעשן מריחואנה – ולהפתעתו מאסק לא מיהר לסרב ואפילו לקח כמה שאכטות.

חשוב לציין כי מאסק לא עבר על שום חוק (בקליפורניה עישון המריחואנה חוקי ומותר) – אך מנקודת מבט תדמיתית הייתה זו מכה נוספת שהשפיעה על חוסנה הכללכי של החברה אותה ייסד עם צניחה מיידית של יותר מ-5% משווי המנייה. ואם כל זה לא הספיק למאסק, הרי שבאותם הימים ממש הודיעו כמה מאנשי הצוות הבכירים בחברה על התפטרותם נוכח המבוי הסתום אליו נקלעה.

אז מה קרה לאילון מאסק?

במשך השנים מיצב את עצמו אילון מאסק כמעין “גיבור על” חינני שכולם רוצים להידמות לו: מאסק השמיע רעיונות פורצי דרך, נהנה מיוקרה בינלאומית ומקשרים ענפים עם שועי עולם ואושיות בידור – ואף פעם לא היסס לומר את אשר על ליבו או להציב לעצמו יעדים שנראו לרבים לא ריאליים. תוסיפו לכל זה חשבון בנק שווי כלכלי של קרוב ל-20 מיליארד דולרים ותקבלו את המעטפת המלאה של היזם המצליח בעידן המודרני

האמת היא שגם מבקריו הגדולים ביותר של איל ההון הדרום-אפריקאי (שמחזיק גם באזרחות אמריקאית וגם באזרחות קנדית) יסכימו כי מדובר בגאון וביזם פורץ דרך שרשם לאורך השנים הישגים יוצאי דופן שאותם אף אחד לא יוכל לקחת ממנו. ואולם, נדמה כי מאסק הפך לאורך השנים לקורבן העיקרי של תיאום הציפיות המוטעה אותו יצר משום שחברות הדגל שלו, טסלה וספייס אקס, המפעילה שירותי שיגור לחלל החיצון בדגש על מאדים, התקשו להמריא (תרתי משמע) לגבהים שעליהם הוא עצמו דיבר חדשות לבקרים.

מאסק הודה לא פעם בכך שהוא וורקהוליק שעובד לעתים קרובות כ-18 שעות ביממה – אלא שביצועי המנייה של טסלה בשנה האחרונה (צנחה בכ-22% בסך הכל) הותירו הרבה מאוד משקיעים מודאגים שהבינו כי לא מן הנמנע שיהיה זה נכון וראוי לבצע שינוי פרסונלי בכל הקשור לזהותו של האדם המוביל ומנווט את הספינה. לכל הפחות, בעלי המניות של החברה הבינו כי יש צורך בפיקוח הדוק יותר על מי שנחשב בעבר הלא רחוק לגורו טכנולוגי כל יכול.

בתקופה הקרובה יהיה על מאסק להוריד פרופיל ולהתרכז בראש ובראשונה ביצירתו של אקלים עבודה יציב שיחזיר את אמון המשקיעים בחברות שלו – ובו באופן אישי. אחרי הכל, לא כל יזם יוצא דופן יכול גם לנהל את החברה שהוא עצמו ייסד ולא חסרות דוגמאות למייסדים שפוטרו מהחברות שלהם עצמם – החל מסטיב ג’ובס (אפל), דרך ג’ק דורסי (טוויטר) – וכלה באנדרו מייסון (גרופון) ואפילו טראוויס קלניק (אובר)

כעת – נטל ההוכחה הכבד מוטל על מאסק – וכלל לא בטוח שהוא יצליח לעמוד בו.

Font Resize
Contrast